Slovinsko – Lipica Open (8.-12. 3. 2018)

První orienťáckou akci po zimním období má mnoho z nás spojenou se Slovinskem a mezinárodními závody Lipica Open. V Česku bývá začátkem března většinou ještě krutá zima a běžkařská sezóna pokračuje Jesenickou 70, ale orienťáci se už klepou na jarní počasí na jihu Slovinska, kam tradičně vyráží i náš klub na první soustředění. Někteří jedou už po desáté, někteří musí zůstat kvůli chřipce doma, jiní to bohužel odleželi tam. Malou útěchou pro ně může být to, že se žádné velké jaro nekonalo a u nás bylo lepší počasí, než za hranicemi. Hned po příjezdu do Postojne, kde vždy bydlíme, nás místo krokusů a sněženek vítaly haldy špinavého sněhu a bylo jasné, že tady se zima jen tak nevzdá.

Páteční den začal nákupem pršutu v Lokvi, navštívili jsme jeskyni Vilenica jama, kde nás okouzlila průvodkyně Nataša, a pak jsme pokračovali kousek za Italskou hranici, kde jsme měli postavený trénink. Tam už po sněhu nebylo ani památky a dokonce svítilo sluníčko, takže jsme upravili odpolední program a vyrazili se podívat k moři. Koupačka ale letos nebyla.

V sobotu už tak hezky nebylo, ale na běh pořád příjemné počasí. První etapa závodu se běžela opět na mapě Dutovlje. Svůj první start ve Slovinsku tu zvládl s přehledem Paťa, v kategorii Beginners si premiéru odbyl Mates s Jáchymem a Majstr. Odpoledne už trochu poprchávalo a tak jsme udělali jen krátký výlet do Vipavy, kde vyvěrá ze skály v několika místech řeka.

Nedělní počasí už bylo deštivé a klasika na nové mapě Preloža byla výživná. Asi každý se proto těšil na nákup vína a večeři v pizzerii Čuk. Nejdříve však proběhlo vyhlášení nejlepších závodníků po prvních dvou etapách a na bednu vystoupal nejdříve Paťa (2. v H12) a pak Šráma” (1. v H60). Pondělní etapa už byla pro nás poslední, i když závody pokračovaly až do středy. Midlík se stejným centrem a na stejné mapě, jako se běželo předchozí den, byl zajímavý a těžký, jen deštivé počasí a zima byla nepříjemná. Jaro letos do Slovinska během našeho pobytu nezavítalo, takže si na teplé dny budeme muset počkat tady v Česku.

• Fotogalerie na Flickru – Zdenál
• Fotogalerie na Flickru – Milda
• Mapa z 1. etapy – H21A s postupy